Jesteś tutaj

Strona główna

Nasze dzieci - to zrozumiałe - dorastają z różną szybkością, jak i również mają różnorodne hobby. Coraz częściej jednak integralnym składnikiem ich egzystencji jest internet. Powinno się tymczasem demonstrować, że poza globalną siecią także można sobie wyszukać wiele atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu. Namawiajmy np. naszych podopiecznych do słuchania muzyki. To bez wątpienia przyniesie dobre skutki, jeżeli nawet nie natychmiastowo, to na pewno za jakiś czas.

Muzyka, oprócz tego, że jak twierdzi znane powiedzenie, łagodzi obyczaje, ma mnóstwo różnorodnych walorów. Nade wszystko może wpływać na nasz stan ducha - zainspirować, dodać energii bądź rozweselić. Okazuje się jednakże, że za sprawą muzyki zdołamy też wpływać na zmysły naszych podopiecznych. Stymulować je i rozwijać wrodzone talenty. Zostało udokumentowane, że muzyka wpływa na malucha jeszcze w łonie mamy - powinna być wszak stosownie dobrana. Mniemam, że zaprezentowanie noworodkowi disco polo nie przyniesie zbyt dobrego efektu...

Trochę starsze dzieci także niewątpliwie nie stracą, jeżeli będą dojrzewać wśród muzyki. Może ona udoskonalić zapamiętywanie oraz dodatkowo koncentrację, jak również wspierać naukę. Wyczucie rytmu to również znamienna umiejętność, również w życiu społecznym. Uczenie się na pamięć treści piosenek wzmacnia szare komórki. Powiem więcej, muzyka może hamować sygnały przemęczenia czy też koić stres. Wiemy to dobrze jako rodzice, tym samym czemu nie pomagać w ten sposób naszym pociechom? Muzyka - o ile akuratnie przystosowana - na pewno posiada pozytywny wpływ.

Na pewno nie powinniśmy naszych pociech do niczego zmuszać. Szczególnie wtedy, kiedy osiągną już nieco starszy wiek i zaczną na własną rękę wyszukiwać swych fascynacji muzycznych. Możliwości istnieją tutaj dwie - albo nasiąkną muzyką swoich opiekunów i będą ją jeszcze z większym natężeniem badać, lub sprzeciwią się i odnajdą swój styl muzyczny. I nawet jeśli dojdzie do tego drugiego, nie martwmy się. Konfrontacja pokoleń to materia oczywista i niebywale istotna w kontekście muzyki.  Natomiast każdy rodzaj był kiedyś awangardowy i piętnowany przez osoby starsze. Dlatego to, w czym zasłuchują się nasi podopieczni, też kiedyś jest w stanie zostać klasyką.

Powinno się inspirować nasze pociechy do pogłębiania pasji. Okazywać, że konsola i telefon to nie wszystko. Jak się wydaje, muzyka ma w powyższym aspekcie duże pole do zagospodarowania.