Jesteś tutaj

Strona główna

Jest parę zawodów, które będą potrzebne stale, obojętni, w jakim miejscu rozwoju będzie cywilizacja. Część będzie ulegnie automatyzacji, jednak nie w każdym przypadku da się to zrobić. Warto mieć to na uwadze, jeśli nasza pociecha ma przed sobą decyzję dotyczącą swojej przyszłości zawodowej albo jeśli my sami zastanawiamy się nad zmianą branży. Jakie zajęcia będą zawsze potrzebne ludzkości?

Firmy pogrzebowe

Można robić z tego dowcipkować, jednak to prawda. Firmy organizaujace pochówki będą działać stale. Nie da się zautomatyzować pogrzeby, bo oprócz samych pochówków  istotne są rozliczne obrzędy, niezbędne ludziom do przejścia procesu żałoby. I mimo że w teorii mamy lepszą jakość życia, to niestety, zaistniały nowotwory czy też cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, oprócz tego raz na jakiś czas przychodzą pandemie. Będzie umierać i nie mamy innej możliwości.

Asystenci starszych

Otóż to. Choć medycyna się rozwija, to spotykamy się z innymi kwestiami - osteoporoza czalbo cukrzyca jako choroba cywilizacyjna wpływa na społeczeństwo. I nie dotyczy to tylko liczby ofiar śmiertelnych, lecz o niezbędność asystowania chorym. Przekształcił nam się wzór rodziny, nie mieszkamy już z rodzicami i dziadkami, a to oznacza, że osoby starsze i chorujące będą wymagały zawodowej opieki, by ktoś zauważył np. spadek insuliny. Asystenci powinni być faktycznie wykształceni, by wiedzieć, w jaki sposób różnią się od siebie hipoglikemia i hiperglikemia - a potem podjąć trafną reakcję. Teoretycznie nie jest to tajemna wiedza, jednak naprawdę nie wszyscy wiedzą, jak podawać insulinę i zadbać o odpowiednią (to kluczowe!) opiekę choremu. Trzeba także mieć nerwy ze stali, w takiej pracy widzi się wiele ludzkich tragedii.

Służba zdrowia

Oczekujemy postępów w medycynie. Będą dostępne lepsze technologie, jednak nie zastąpią czynnika ludzkiego. Pen do insuliny teoretycznie ma szansę zastąpiony zastąpiony doskonalszą maszynerią, jednak każdy sprzęt czasem zawodzi. Tym samym kluczowi są ludzie, którzy znają się na tych sprzętach i mogą zareagować na nieprawidłowości - i w ten sposób uratować komuś życie.

A co z finansami?

Tu jest problem. To profesje bezpieczne, stale będą niezbędne. Lecz czy są odpowiednio opłacane? To już problematyczne. Na nieszczęście, najważniejsze dla społeczności prace ktoś zawsze powinien sprawować - zawsze ktoś poczuje „misję”, dlatego szefowie nie mają podstawy, by dobrze opłacać pracowników. Do tego pojawia się jeszcze taka kwestia, że chociaż są użyteczne, to same nie przynoszą dochodów, które mogłyby zachęcać inwestorów. To znaczy, że w dużej mierze są to zawody mocno niedofinansowane. Ludzie mimo wszystko wybierają te zawody z poczucia misji i potrzeby serca - w końcu nie każdy rozumie, co to jest hiperglikemia i co z nią zrobić. A że nie mamy okropnych braków kadrowych - to nie trzeba dawać podwyżek.

Warto mieć tę świadomość, kiedy przyjdzie moment wyboru przyszłości zawodowej. Z jednej strony pewność zapotrzebowania na te zadania i dobre perspektywy, a z drugiej - niemożność zgromadzenia gotówki. Dla niektórych jest to niełatwa decyzja.