Jesteś tutaj

Strona główna

Zewsząd zalewa nas deszcz utyskiwań na zaniedbanie kultury fizycznej pośród ludzi z młodszego pokolenia. Wysłuchujemy non stop, że maluchy nie uprawiają ruchu i że wyrośnie z nich populacja nieruchawych komputerowców. Ale czy takie opinie posiadają rację bytu?

Kultura sportowa od wieków stanowiła 1 z filarów edukacji dziatwy. Już antyczni Helleni oraz mieszkańcy Imperium Rzymskiego zwracali drobiazgową uwagę na rozszerzanie w młodych ludziach nie wyłącznie umiejętności rozumowych, ale dodatkowo ruchowych. Ażeby nie wyszukiwać tak hen, starcza zerknąć na generację naszych seniorów, którzy przyszli na świat w międzywojniu, jacy w wielu przypadkach do zaawansowanej starości robią codzienną dawkę ćwiczeń. Tymczasem obecnie w naszych placówkach edukacyjnych wzrasta liczba uczniów, którzy dostarczają udokumentowane czy też fikcyjne zwolnienia z aktywności w czasie lekcji WF. Z czego to się bierze? Przecież wciąż dzieci na etapie wczesnoszkolnym najczęściej ochoczo biorą udział we wszelkich zajęciach sportowych, nierzadko startują także w rozmaitych konkursach sportowych, np. w czasie gminnych uroczystości początku lata. W którym momencie to się transformuje?

Psychologowie ostrzegają, że ubytek zaciekawienia ćwiczeniami fizycznymi,  wydarza się zazwyczaj w momencie wkroczenia w okres dojrzewania, gdy dominujące znaczenie w interpretowaniu świata osiąga głos rówieśników, a to notorycznie jest bez pardonu. Jeśli małolatka posiada niepotrzebną fałdkę na brzuchu czy też nie bardzo foremne nogi, wybitnie rychło odejdzie od pokazywania się w ubraniu ćwiczebnym. Jeśli młokos nie umie skoordynować swojego dynamicznie wzrastającego cielska i w ten sposób średnio mu idzie gra w piłkę, kumple nie pozostawią na nim suchej nitki. W tego typu warunkach nie jedynie szkolne lekcje ruchowe wydają się uciążliwe. Znacząca ilość dziatwy traci chęć do rekreacji ruchowej ogólnie.

Wyjątkowi są tu młodzi ludzie, jacy przed poziomem dojrzewania rozpoczęli praktykowanie jakiegoś sportu. Wobec tego fundamentalne jest proponowanie potomkom rozlicznych zajęć ruchowych, tak by potrafiły odnaleźć dyscyplinę, jaka im się podoba, natomiast w przyszłości... dopingowanie ich w walce o następne nagrody. Na skutek tego ukształtowane fizycznie dzieci zmienią się na dorosłych o pokaźnej kulturze fizycznej, a w późniejszej przyszłości przypuszczalnie natchną swoje potomstwo zamiłowaniem do ruchu.