Jesteś tutaj

Strona główna

Rozumienia sztuki trzeba się nauczyć. Nikt nie rodzi się ekspertem i nie jest w stanie natychmiast docenić najistotniejszych obrazów Ziemi - tę zdolność, a w zasadzie czułość na artyzm, zyskuje się wraz z doświadczeniem. Dobrze nauczyć tego dzieci. A najsensowniej dokonać tego poprzez zabawę i za jednym zamachem uruchomić w dzieciach pomysłowość.

Istnieje mnóstwo rozrywek, jakie obudzą w dzieciach uczucie do sztuki. są dość brudne - na szczęście to nie problem, pociechom to nie przeszkadza, natomiast opiekunowie mogą w czasie zajęć włożyć fartuszek oraz rękawiczki lateksowe. Dla alergików lepiej się sprawdzą rękawiczki nitrylowe albo przynajmniej rękawiczki bezpudrowe - one tak samo zakryją skórę przed klejem.

Swoją drogą, tego typu lateksowe rękawiczki można wykorzystać do wielu atrakcyjnych zabaw. Nie muszą wypełniać tylko funkcji zabezpieczającej, mimo że w tej sprawdzają się najakuratniej. Takie rękawiczki lateksowe można nadmuchiwać jak balon i obkleić paper mache. Gdy wyschnie, rękawiczki medyczne trzeba przebić, a powstałą powłokę możemy używać w różnych celach. Może być na przykład półmiskiem o nietypowym układzie. Można jednak pomyśleć bardziej kreatywnie i użyć rękawiczki nitrylowe do zrobienia fantastycznych stworów. Wystarczy je jedynie ciekawie okleić.

Rękawiczki lateksowe, można też zapełnić gipsem i wykonać tak nieduże figury do rodzinnego ozdabiania. Mogą służyć jako wieszaki na świecidełka lub tylko jako dekoracje. Wystarczą w tej sytuacji zwykłe rękawiczki medyczne, chociaż lepiej skorzystać z tych wytrzymalszych. Po zastygnięciu masy gipsowej rękawice lateksowe trzeba rozciąć i wyjąć z wnętrza kształt. Można użyć farby w sprayu, która zakryje dokładnie cały odlew, lub przyzwolić latorośli na użycie pędzelków i tworzenie ciekawych wzorów.

Poza wspomnianymi wyżej zajęciami można znaleźć bezmiar jeszcze innych pomysłów, jakie pobudzą w dzieciach (i w dorosłych też!) kreatywność i uczucie do sztuki. „Zwyczajne” malowanie, wykorzystywanie przeróżnych specjalnych surowców, na przykład wyklejanie kolorowym piaskiem, wytwarzanie kleksów z farb, wycinanie i klejenie... Możliwości istnieje ogrom. Świetną alternatywą jest wyszukiwanie nowych funkcji dla sprzętów codziennego użytku - podrzucone powyżej rękawiczki jednorazowe to tylko czubek góry lodowej. Zużyte mieszadła, puste kartoniki - puśćcie wodze fantazji. A potem nieodzownie wybierzcie się do galerii sztuki i zachwyćcie się obrazami uznanych mistrzów.