Jesteś tutaj

Strona główna

By zostać mądrym członkiem społeczeństwa, trzeba zdobyć sporo wiedzy, trzeba także czytać różne mądre teksty. Doskonale rozpoczynać edukację jako dziecko, decydując się na teksty dopasowane do najmłodszych. Słusznie także często rozmawiać z maluchami i nastolatkami o obecnej sytuacji na świecie i na temat polityki - tak, aby przyszły wyborca wiedział, jakie są kompetencje prezydenta i rozumiał różnice między prawicą i lewicą. Jak opowiadać o świecie, jakie lektury proponować, aby zdobyć umiejetności potrzebne świadomemu obywatelowi? Przecież wybory prezydenckie ogłasza się regularnie - prędzej czy później trzeba wziąć w nich udział.

Sektor księgarski jest dzisiaj dużo bardziej różnorodny niż parę lat temu. Wzrasta liczba lektur, jakie objaśniają gruntownie, co to jest polityka, a nawet tłumaczą bardziej złożone zagadnienia. I są przy tym dostosowane do wiedzy czytelnika! Łatwo tłumaczą, jakie są komptencje prezydenta, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) i, a także jak się odbywają wybory prezydenckie. Trudniejsze książki powinny być przeczytane przez opiekunów młodego człowieka, aby mogli go wprowadzić w pelnoletnie życie. To przede wszystkim istotne przy starszych dzieciakach, bo oni niebawem uzyskają prawa wyborcze. Muszą posiadać wiedzę, jak odbywają się wybory prezydenckie. Należy obudzić w nich polityczną wiedzę - przecież polityka ma wpływ na nasze życie. Młody człowiek sam powinien się ciekawić, jaki program przedstawia np. Szymon Hołownia lub Andrzej Duda. To bardzo ważne, aby od małego towarzyszyła mu ciekawość otoczenia i skłonność do kwestionowania oczywistości.

Zbliżające się wybory prezydenckie są dobrym pretekstem do rozmów z dziećmi, ale również z innymi - dobrze prowadzić rozmowy także z rodziną, bo sporo pełnoletnich nie jest zaciekawionych polityką. Wręcz nie wiedzą, kim są kandydaci na prezydenta. Nie wiedzą, że do tej grupy dołączył Rafał Trzaskowski ani że Jarosław Kaczyński nie jest prezydentem.

Niestety, wśród Polaków panuje przeświadczenie, że polityka to coś złego. Tyle że to nader fałszywe przekonanie. To dlatego to wartościowe, że w sklepach pojawiają się książki, jakie uczą na to zagadnienie zarówno dorosłych, a także maluchy. W końcu to one kiedyś dojrzeją i będą wpływać na lształt kraju - głosując lub startując w wyborach prezydenckich.