Jesteś tutaj

Strona główna

Wydania książkowe odchodzą dzisiaj w niepamięć. Stale obniża się czytelnictwo wśród społeczeństwa. Statystyczny człowiek czyta średnio maksymalnie kilka książek w ciągu roku. Tylko poniektórzy z nas czytują cyklicznie. Jakie są zalety czytania? Po co dobrze jest sięgać po książki?

Najważniejsze – czytanie pobudza wyobraźnię. Świat ukazany w literaturze, opisy wymyślonych miejsc, postaci – to wszystkie te kwestie – w którym poruszamy naszą głowę to wyobrażenia sobie namacalnych szczegółów. W szarej rzeczywistości – możemy nagle być na plaży, obserwować przygody uczestników odysei w kosmosie lub tropić mordercę. Dzięki temu doświadczamy także wachlarz emocji.

Po kolejne – literatura wzbogaca nasz język, dzięki czemu możemy używać większego wachlarza słów. To bardzo cenna cecha – może być wykorzystywana choćby zawodowo. Czytanie rozwija także pamięć i koncentrację. Pozwala na kreatywne rozwiązywanie do problemów.

Ponadto poszerza horyzonty postrzegania świata. Podczas czytania – niejednokrotnie znajdujemy informacje, z którymi dotychczas nie mieliśmy kontaktu. Nawet nie chodzi tu o wydania naukowe. Zwykła książka fabularna – jest w stanie przedstawić nam wątki historyczne, opis miejsc, czy zupełnie nowe poglądy w różnych aspektach.

Ewoluował także sektor książek. W księgarniach prezentuje się sporo pozycji pisanych poprzez osoby kompletnie nie związane ze światem literatury. Prawdę mówiąc powoduje to spadek wartości sektora wydawniczego – ale promowanie tych wydań zachęca ludzi do czytelnictwa. A to jest bardzo dobry objaw.

Jaka jest inna opcja? Coraz to większa liczba ludzi sięga po książki audio i ebooki. Wraz z rozwojem internetu rośnie ich wszechobecność. Nie jest to jednakże tożsame. I choć rozwija umysł i rozwija koncentrację – jasne – ale to nie to samo co dotykanie i zapach książek....