Jesteś tutaj

Strona główna

Wszelkie zachowania, które odbiegają od przyjętych norm, są przez społeczeństwo traktowane z dystansem. Nie inaczej jest w przypadku dzieci z autyzmem. Mimo iż jest to powszechnie znany temat, a specjaliści przekonują, że takiej osób nie należy unikać, większość ludzi czuje się w ich towarzystwie nieswojo. Co to jest autyzm? Jak pomóc dziecku, które cierpi na to zaburzenie?

Stale prowadzone badania wykazują, że główną przyczyną są geny. Nadal jednak nie wiadomo, jak dokładnie dochodzi do ich uszkodzenia. Skutkiem tego jest ogólne wycofanie dziecka z życia społecznego. Tworzy ono swój własny świat i się w nim zamyka. Poza tym nie okazuje emocji, nawet na ból. Często odbija się to w opóźnieniu rozwoju mowy czy czytania. Inne przyczyny, jakie wymieniają specjaliści, to między innymi zaburzenia metabolizmu czy ciężkie infekcje w wieku niemowlęcym.

Jak zatem można pomóc takiemu maluchowi? Najważniejsze zadanie należy oczywiście do rodziców. Grunt to nie zostawiać dziecka samemu sobie. Konsultacja z lekarzem to pierwszy krok. Drugim jest wprowadzenie zaleceń do codzienności. Podstawowym z nich jest wprowadzenie terapii behawioralnej. Chodzi o to, aby przyzwyczajać dziecko do obecności innych osób oraz tłumaczyć poszczególne emocje.

Dzieci, cierpiące na autyzm w wielu przypadkach są bardzo inteligentne w konkretnej dziedzinie. A to dzięki niezwykłej umiejętności skupienia na jednej rzeczy. Posiadają również niezwykłą pamięć. Istotne jest, żeby jak najwcześniej odkryć w czym dziecko czuje się najlepiej. Taka wiedza pozwoli na znalezienie szkoły, która umożliwi mu rozwijanie zdolności. To z kolei znacząco wpłynie na poprawę funkcjonowania w społeczeństwie, przez dzielenie pasji z innymi.

Należy sobie uświadomić, że dzieci z autyzmem są wyjątkowe, a nie dziwne. Przebywanie z nimi może być niezwykłe dla każdego. Nawet jeśli same tego nie czują, potrzebują obecności innych osób, szczególnie bliskich. Opieka lekarza to jedno. Najważniejsze jest jednak, aby pokazać im, że są częścią społeczeństwa. Dzięki temu szybciej się na nie otworzą.

Więcej porad o zdrowiu dziecka możesz przeczytać we wpisie Kilka rad jak wesprzeć dziecko w rozwoju.