Jesteś tutaj

Strona główna

Nauka czytania to niełatwe, a jednocześnie interesujące przeżycie. Jednak nie wszystkie dzieci z takim samym zapałem podejmują ten wysiłek. Doradzamy jak zainspirować swoich podopiecznych do czytania i nauki.

Rytuał czytania

Aby mały człowiek zapałał miłością do literatury, warto wprowadzić do jego planu dnia rytuał czytania. Ważna jest tu systematyczność, nawet jeżeli na czytanie przeznaczamy tylko kilka minut dziennie. Gdy dziecko rozpoczęło już ćwiczyć czytanie, można pokazywać palcem czytane fragmenty, co ułatwi mu rozpoznawanie liter i słów.

Trochę większe dziecko można zaciekawić czytaniem, wskazując mu wyrazy bądź całe zdania do przeczytania samemu. W trakcie czytania razem warto zadbać też o odpowiednią modulację głosu, co jeszcze bardziej pobudzi zainteresowanie lekturą.

Odwiedziny w bibliotece

Wspólna wizyta w bibliotece to doskonały plan na zachęcenie dziecka do czytania i rozwinięcie w nim miłości do literatury. Dla młodego człowieka na pewno stanie się ona magicznym miejscem, w którym zastanie on całe regały wypełnione baśniowymi opowieściami.

Klimat panujący w bibliotekach pomaga w pogłębianiu zamiłowania do czytania, przy czym te dziecięce są dziś świetnie dopasowane do potrzeb najmłodszych. Ponadto, dziecko ma możliwość samodzielnego wskazania ciekawiącej je książki, co jeszcze bardziej motywuje je do czytania.

Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki

Warunki, w jakich dziecko uczy się bądź czyta mają bardzo duże znaczenie. Są to czynności, w trakcie których powinna być zapewniona cisza i spokój, umożliwiające skupienie Należy zadbać również o odpowiednie oświetlenie, tak samo podczas czytania, jak i nauki. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pokoju.

Teraz najistotniejsze! Daj dziecku przykład i sięgnij po książki! Maluchy uwielbiają naśladować, dlatego dobrze jest dostarczać im odpowiednich wzorców. Ekran telefonu czym prędzej zamień na książkę!