Jesteś tutaj

Strona główna

Szerokie grono rodziców sądzi, że problemy natury psychicznej nie odnoszą się do nieletnich. Faktycznie jest to jednakże błędne rozumowanie. Dzieci też doświadczają tego problemu. Stąd też warto mieć świadomość w jaki sposób zadbać o psychikę swojego podopiecznego.

Kondycja psychiczna małoletnich

Trudności współczesnego świata przytłaczają wiele osób pełnoletnich. Nie można oczekiwać, że dadzą sobie z nimi radę też małoletni, którzy żyją pod ogromną presją. Nie jest obecnie niczym rzadko spotykanym, że dzieci mierzą się z dolegliwością, którą jest na przykład depresja. Tak samo nauczyciele, jak i rodzice nie w każdym przypadku poprawnie rozpoznają problem, co jeszcze bardziej go nasila. W związku z powyższym wszelkiego rodzaju szkolenia, coaching z zakresu psychologii, są w stanie podsunąć rodzicom cennych wskazówek odnoszących się do postępowania z dziećmi.

Kiedy zapisać się na terapię z dzieckiem?

Wszelkie budzące obawy zmiany w zachowaniu dziecka wymagają poszukania ich przyczyn. Jeżeli trwają one długo, a podejścia do rozmowy nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy wówczas poszukać wsparcia u specjalisty klik, jakim jest psycholog dziecięcy.
Mający odpowiednie kwalifikacje ekspert będzie w stanie stwierdzić, gdzie może leżeć źródło problemów i wyznaczy dalszy plan postępowania. Wyjaśni także, w jaki sposób pracować z nieletnim w warunkach domowych. Każdy dobry psychoterapeuta we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i w innej lokalizacji będzie w stanie określić czy niezbędna jest terapia, czy pojawiające się trudności można samemu rozwiązać z małym pacjentem w warunkach domowych.

Gdzie szukać pomocy?

Poszukiwanie sprawdzonego specjalisty dziecięcego to niełatwe zadanie. To nie to samo co terapia małżeńska, którą oferują liczne przychodnie psychologiczne. Na początku warto zgłosić się na poradę do zatrudnionego w szkole psychologa, który przeprowadzi weryfikację sytuacji i wskaże, czy wymagana jest psychoterapia dzieci [link].
Niestety w razie konieczności podjęcia takiej psychoterapii, należy brać pod uwagę prywatne placówki. Terminy zapisów w państwowych placówkach są bowiem bardzo odległe, a przeważnie długie oczekiwanie na wsparcie jest w stanie jeszcze bardziej nasilić problem.