Jesteś tutaj

Strona główna

Każdy kraj ma wiele swoich szczególnych obyczajów. Określone rejony posiadają także własne nietuzinkowe trendy muzyczne oraz instrumenty. Niektóre, mimo niepozornych rozmiarów, potrafią dać niezwykle imponujące tony. Omówimy najciekawsze instrumenty z wybranych stron kuli ziemskiej!

W dźwiękach Azji i kontynentu afrykańskiego

Czy spotkałeś się wcześniej z nazwą kalimba? To instrument zaliczający się do grupy idiofonów szarpanych, wywodzący się z kontynentu afrykańskiego. Jego historia sięga więcej, niż 3 tysięcy lat wstecz, za sprawą czego jest on w grupie pochodzących z Afryki instrumentów etnicznych. Niegdyś przygrywano na nim głównie melodie obrzędowe, jednakże dziś idealnie pełni rolę także w innych trendach muzycznych.

Bez wątpienia bardziej popularna jest harmonijka. Ten przyrząd do grania, rozpowszechniony współcześnie na całym świecie, pochodzi z Chin. Doskonale współbrzmi w takich nurtach muzycznych jak muzyka ludowa, jazz czy ballady kowbojskie To świetny instrument dla amatorów, jako że nauka gry na niej udaje się z łatwością.

Tony z Ameryki Północnej

Udajmy się następnie na wyspy hawajskie. To w tym miejscu powstało ukulele. Jest to posiadający struny instrument szarpany, podobny do niewielkiej mandoliny. Przeważnie używa się go do podkładu muzycznego. Na ukelele można wygrywać niemalże każdy styl muzyczny, przy czym jest ono powszechnie polecane do ćwiczeń gry dla brzdąców.
Z Ameryki Północnej wywodzą się też klawesy. To kubański instrument posiadający formę dualnych, drewnianych kołków. Służą one do wystukiwania dźwięku, określanego nazwą clave. Na takim w istocie brzmieniu opiera się salsa.

Myśliwski instrument z Europy

Także kontynent europejski może pochwalić się interesującymi instrumentami. Pośród nich można wymienić na przykład waltornia. Należy do klasy instrumentów dętych blaszanych, a zbudowana jest z wąskiej, wykonanej z metalu rury. Jej inspiracją jest róg dla myśliwych, którego foniczne atrybuty dostrzeżono w barokowej Francji. Róg stosuje się najczęściej w muzyce symfonicznej oraz solo.

Zbiór ciekawych instrumentów z różnych rejonów globu jest niewątpliwie o wiele liczniejszy. W ten sposób każdy amator muzyki ma sposobność odnaleźć intrygujące brzmienia.